Czech Open 2023 - máme stříbrnou medaili z bughouse!

Czech Open - dnes již legendární největší světový festival šachu a her, se letos konal v termínu 13.7. - 30.7.2023. Účast našich borců byla proti loňsku o poznání skromnější, pojďme se tedy s mírným odstupem podívat na to, jak jsme si vedli.

Výsledky všech turnajů naleznete tradičně na chess-results, všechny ostatní informace vč. partií, online přenosu a fotografií pak nabízí webové stránky pořadatelského AVE-KONTAKTU.

Především se nepodařilo dát dohromady silný tým pro obhajobu loňského senzačního stříbra z MČR čtyřčlenných družstev, tedy turnaje, který se hraje vždy hned na úvod od čtvrtka do neděle. Z naší loňské sestavy 1. IM Martin Červený, 2. IM Jakub Szotkowski (H), 3. IM Roman Chytilek, 4. IM Neklan Vyskočil a 5. WIM Magdaléna Miturová (H) jsme zbyli já s Romanem, Martin mohl asi jen na tři zápasy a Kuba měl už naplánovaný jiný program s manželkou. Všechny mé další pokusy o posílení ztroskotaly, a tak jsme se s Romanem dohodli, že než hrát na konci první desítky, tak raději ušetříme čas, peníze a dovolenou.

Pojďme to tedy nyní vzít tak trochu od A do Z, což při množství jednotlivých turnajů není daleko od pravdy.

Turnaj A - v nejsilnějším turnaji, kterým je tento velmistrovský open, jsme měli jediného zástupce, a sice Sašu Tikovského, který letos oslaví kulaté 60. narozeniny. Že je tento turnaj doslova očistcem, kde to každý už dobře umí, se přesvědčili mnozí (loni např. Péťa Glozar). Saša letos poměřil své zkušenosti s pestrou paletou jak českých hráčů, tak i cizinců, a sice jako 148 nasazený hráč z celkových 292 účastníků. Rozličná byla také věková skladba protivníků, tedy od sotva plnoletých juniorů až po zkušené seniory. Konkurence však byla tentokrát nad Sašovy síly a výsledek 2,5/9 je určitě zklamáním. Pro tento typ turnajů už je prostě nutná důkladná domácí příprava, pouhá zkušenost zde již nestačí.

Turnaj B - ve druhém nejsilnějším klasickém openu nás reprezentoval Ondra Borkovec, který letos oslaví plnoletost. Pro Ondru to byla myslím první podobná zkušenost a i přes nedobrý začátek nakonec dokázal v turnaji obstát. Ondra byl s Elem 1563 nasazený jako č. 209 z 279 účastníků, ale díky skvělému závěru 3/3 z toho bylo nakonec 150. místo za 4,5/9. Ondra připisuje 44 bodů do Ela a k nedávnému simultánkovému vítězství nad Davidem Navarou nyní přidal další sympatický počin.

Turnaj C - v turnaji, určeném zejména amatérům a začátečníkům, si zahrála Markétka Tikovská, pro kterou to byl první velký turnaj a i když neuhrála žádný bod, zkušenost se bude určitě hodit.

Turnaj G2 - v tomto výkonnostně druhém nejsilnějším rapid turnaji (za G1 hraném jako MČR) jsme měli hned dva zástupce, a to Pavla Menčíka a Martina Lúče. Velmi dobře si počínal hlavně Martin, který v konkurenci 143 účastníků obsadil ziskem 6/9 25. místo. Potěšitelný je také Martinův přírůstek 59,6 bodu do Ela, což z pozice 56. nasazeného hráče není vůbec špatné. Pavel Menčík byl nasazený jako č. 23 a ziskem 5,5/9 obsadil 34. místo.

Turnaj H + turnaj H2 - bleskový maratón je pro mě nehratelná šílenost, nicméně se jedná o velmi populární disciplínu. Zde se opět účastnil Pavel Menčík, který v konkurenci 74 hráčů získal 35,5 bodu a obsadil 36. místo v základní části. V jeho finálové části (H2) pak mezi 60 hráči získal 25 bodů a obsadil 38. místo.

Turnaj I - bleskový turnaj, hraný KO systémem. Z našich hráčů se tohoto zajímavého turnaje účastnil Ondra Borkovec, který výsledkem 5/11 obsadil 30. místo ze 44 účastníků a získal do FIDE Blitz Ela 52,4 bodu.

Turnaj L - MČR v bughouse. V této specifické disciplíně, kde si dvojice podává vyhozené figurky protivníků a smí si dokonce i vzájemně radit, jsme měli žhavé želízko v ohni ve dvojici Martin Tajovský - Pavel Menčík. Kluci obhajovali loňský titul, ale v cestě jim stála nově vytvořená velmi silná dvojice specialistů pro tuto disciplínu Jiří Jezbera - Dušan Škaloud. Dušan hrával tyto turnaje běžně sám, tedy na dvou šachovnicích tzv. obouruč. Jirka jej však zřejmě přemluvil a výsledkem bylo celkem jasné prvenství a tedy zisk mistrovského titulu. Naši borci obsadili v konkurenci 11 týmů i tak pěkné 2. místo, gratulujeme!

Czech Open 2023 bughouse

Zleva Martin Tajovský - Pavel Menčík (2), Dušan Škaloud - Jiří Jezbera (1) a Marek Krása - Petr Čechura (3)

Turnaj N - superbleskový turnaj s tempem 2x 3 minuty si z našich hráčů zahrál Pavel Menčík, který v konkurenci 30 hráčů obsadil ziskem 12/26 22. místo.

Tolik v krátosti výsledkové bilancování letošního fstivalu, jehož příští ročník se uskuteční v termínu 11.7. - 28.7.2024. A jelikož pořadatelům letos končí smlouva s kongresovým centrem Ideon, není pro příští ročník vyloučen návrat na zimní stadion.